opraseno z r.2006:
Astronomove zkoumaji moznost,že i naše Slunce má vzdáleného dvojhvězdného partnera, snad hnědého trpaslíka. Tuto hypotézu propaguje zvláště W.Cruttenden, který pro tento účel založil "Binary Research Institute"
Prectete si, co o tom rika profesional :
Pěkný vesmírný pozdrav, vážený kolego.
Pokud vím, nebylo stanoveno žádné striktní kritérium pro maximální vzdálenost hvězd v binárním systému. Systém dvou vzdálenějších hvězd lze za dvojhvězdu považovat tehdy, když jejich vzájemná gravitační přitažlivost podstatně převyšuje gravitační vliv ostatních objektů či vliv sumárního galaktického gravitačního pole. Pokud tomu tak není, takový gravitačně slabě vázaný systém se vlivem gravitačních poruch časem rozpadá. Viz např.
http://astronuklfyzika.cz/Gravitace4-1.htm ,
pasáž "Dvojhvězdy a vícenásobné systémy", asi v polovině kapitoly.
Astronomicky pozorovat se daří jednak těsné dvojhvězdné systémy (spektroskopicky), jednak vizuální dvojhvězdy, z nichž zatím nejvolnější je Delta2 Ursae Majoris s poloosou 500 astronom.jednotek a oběžnou dobou 10 850 let. Objevit velmi volné(vzdálené) dvojhvězdy je velmi obtížné.
Vyskytly se hypotézy o tom, že i naše Slunce má vzdáleného dvojhvězdného partnera, snad hnědého trpaslíka. Tuto hypotézu propaguje zvláště W.Cruttenden, který pro tento účel založil "Binary Research Institute":
Zatím srdečně zdraví
Vojta U.
Monday, August 10, 2009
Subscribe to:
Posts (Atom)